Poddasze to szczególna, ale i dość kłopotliwa przestrzeń w naszym domu. Szacuje się, że utrata ciepła w tym miejscu może sięgać ponad dwudziestu procent, a to przekłada się na brak komfortu i szczuplejszy portfel. Jak ocieplić poddasze, by tego uniknąć?

Po pierwsze, sprawdź konstrukcję

Najczęściej myślimy o termomodernizacji poddaszy w starszym budownictwie. Zanim zaczniemy wybierać materiał, trzeba się przyjrzeć, w jakim stanie jest więźba dachowa. Być może krokwie są spróchniałe lub zagrzybione i nie warto zakładać izolacji, dopóki nie zrobimy z tym porządku. Należy w tym miejscu poprosić o pomoc fachowca, który wprawnym okiem przyjrzy się całej konstrukcji i podpowie, od czego zacząć.

Po drugie, wybierz materiał

Kolejny etap ocieplania poddasza wiąże się z podjęciem decyzji, jaki materiał wybrać. Pamiętajmy, że to przestrzeń specyficzna, często dość niska, ze skosami, i niektóre izolatory będzie trudno w takim miejscu precyzyjnie rozłożyć.

Do wyboru mamy kilka materiałów, ale najpopularniejsze z nich to styropian, wełna mineralna i pianka PUR. Pierwszy z nich nie ma plastyczności, więc ocieplanie nim poddasza wiąże się z ryzykiem powstawania szczelin, a poza tym jest to materiał łatwopalny. Wełna mineralna to całkiem dobry izolator, ale niepozbawiony wad. Musimy się przygotować na kurz i pył, a także na to, że z czasem zacznie obwisać i tracić swoje właściwości. Ocieplenie poddasza pianką PUR wydaje się zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem – to materiał nowoczesny i świetnie nadający się do aplikacji w trudno dostępnych miejscach.

Co warto wiedzieć o izolacji natryskowej pianką?

To stosunkowo nowe rozwiązanie znajduje coraz więcej zwolenników. Zwłaszcza osoby, które chcą ocieplić poddasze, powinni zainteresować się właściwościami pianki PUR. Znacznie cieńsza warstwa izolacji w porównaniu do tradycyjnych materiałów nie zabiera przestrzeni, tak cennej w przypadku niskich pomieszczeń.

Ponadto, sposób aplikacji pozwala dotrzeć w każdą szczelinę, co eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. Materiał idealnie dopasowuje się do każdej konstrukcji i przez cały czas pracuje, nie tracąc z biegiem lat swoich właściwości. Ocieplanie przebiega w higienicznych warunkach, bez pyłu i kurzu, a sam proces nie zajmuje wiele czasu. Nie trzeba się również martwić, że materiał będzie w jakikolwiek sposób drażniący lub szkodliwy – nowoczesne pianki są bowiem pozbawione formaldehydów.

Wiadomo już, jakie materiały stosuje się do ocieplania poddaszy. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, tak by później nie żałować straconych pieniędzy, a za to poczuć realną różnicę, jeśli chodzi o komfort termiczny i wysokość rachunków za ogrzewanie.