Czy piana PUR nie niszczeje z czasem

Generalny remont budynku, naprawa, ocieplenie, skłaniają nas do zastanowienia czy taka inwestycja przetrwa odpowiednio długo? To całkiem zasadne pytanie, ponieważ z reguły takie prace wiążą się ze sporymi kosztami. W przypadku izolacji termicznej budynku zależy nam przede wszystkim na komforcie użytkowania oraz w dłuższej perspektywie na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Czy inwestycja w izolację pianą PUR rzeczywiście będzie jednorazowa i trwała?

Gwarancja producenta na trwałość parametrów polimerów

Producenci piany PUR do izolacji natryskowej dają gwarancję trwałości parametrów izolacyjnych swoich produktów na 25 do 30 lat. Prace przy natrysku muszą wykonywać przeszkoleni pracownicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Producenci często oferują więc szkolenia jak prawidłowo dobierać parametry i korzystać z urządzeń. Nieprawidłowo wykonana aplikacja, to jedna z niewielu przyczyn, która może wpłynąć na trwałość izolacji.

Co? Ja nie zniszczę? – Na co oporna jest piana poliuretanowa?

Po całkowitym odparowaniu wody (około 24-48 h) piana jest całkowicie utwardzona. Zamkniętokomórkowa ma gęstą i sztywną strukturę, otwartokomórkowa jest bardziej elastyczna, ale wciąż bardzo trwała. Co to właściwie oznacza i jak wpływa na trwałość pianki PUR?

  • Pianka PUR nie utlenia się, nie kruszy i nie pyli, czyli nie zmieni się jej objętość, nie będzie żadnych ubytków na przestrzeni lat. Żadne elementy izolacji nie szkodzą też zdrowiu użytkowników budynku ani nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.
  • Ma dużą przyczepność do podłoża, niezależnie od jego rodzaju. Wykazuje doskonałą adhezję z betonem, drewnem, elementami stalowymi, papą i wieloma innymi. Wnika w szczeliny, trzyma się z pozoru gładkiej powierzchni, nie odpada, nie obsuwa się.
  • Nie lubią jej zwierzęta. Ptaki, gryzonie, owady nie niszczą izolacji z pianki PUR. Nie robią w niej dziur, otworów, gniazd. Nie mieszkają więc w ścianach i dachach budynku izolowanego pianą.
  • Struktura tego polimeru sprawia, że jest on odporny chemicznie na większość rozpuszczalników, klejów, kwasów, zasad, farb, olejów. Można więc te powierzchnie malować i użytkować na wiele sposobów bez ryzyka zniszczenia.

 

Więc, czy piana PUR niszczeje z czasem? Zapewne tak, w końcu nic nie trwa wiecznie. Jednak na podstawie dotychczasowych doświadczeń firm montażowych, tysięcy zadowolonych klientów oraz gwarancji producentów można założyć, że izolacja budynku pianą poliuretanową wytrzyma tak długo, jak będzie stał sam budynek. Jest to jak na razie jedyna tak skuteczna i trwała metoda izolacji dostępna na rynku.